b_350_234_16777215_00_images_I_gminny_dzien_seniora_2018_DSC_5008.JPG
18 października w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Seniora, odbył się I Gminny Dzień Seniora. To niezwykłe - i dodajmy pierwsze takie w historii – wydarzenie, zgromadziło w Sali Widowiskowej w Broku wielu Seniorów.

 

Uroczystość rozpoczął Burmistrz Gminy Brok p. Marek Młyński, który powitał wszystkich przybyłych. Burmistrz w swoim przemówieniu zaznaczył jak nieocenioną rolę pełnią Seniorzy w naszym życiu, zachęcił do wspólnego świętowania i życzył wszystkim Seniorom wiele radości, zdrowia i pogody ducha.


Podczas spotkania poruszano ciekawe tematy związane ze zdrowiem oraz bezpieczeństwem.
"Seniorze nie daj się oszukać!" O tym, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo mówili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej sierż. szt. Łukasz Kuliś oraz sierż szt. Marzena Laczkowska. Funkcjonariusze Policji przestrzegali przed zagrożeniami ze strony osób, które próbują wyłudzić pieniądze od Seniorów, a nierzadko nawet pozbawić ich majątku, na który pracowali całe życie. Oszuści stają się coraz bardziej kreatywni w kradzieży oszczędności. Metoda oszustwa „na wnuczka” ewaluowała w ostatnim czasie przybierając inne formy, m. in.: oszustwa  „na policjanta”.


W czasie Dnia Seniora podjęto również temat zdrowia. Gościem spotkania była dziennikarka telewizyjna i prasowa, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, urody, gotowania  p. Katarzyna Bosacka. Dziennikarka witając Seniorów, stwierdziła, że starość to tylko część życia i trzeba ją spędzić ciekawie. W czasie spotkania Bosacka wiele mówiła o MOM, czyli o mięsie oddzielonym mechanicznie. Jest ono niezdrowe ze względu na zawartość skórek, chrząstek, błon, itp. w masie i braku mięsa. Przykładem są pasztety, które możemy spotkać na sklepowych półkach, które nie zawierają mięsa, tylko MOM. Wskazała na zdrowotne działanie naszej polskiej kaszy, kapusty, śledzi czy ogórków kiszonych. Właśnie te najprostsze, a czasem zapomniane, produkty spożywcze bez żadnych sztucznych dodatków są zbawienne dla zdrowia i zawierają niezbędne bakterie probiotyczne. Dziennikarka zwróciła uwagę na to, w jaki sposób powinniśmy robić zakupy w wielkich sklepach. Im krótszy skład na etykiecie tym lepiej. Powinniśmy porównywać ceny za kg i kupować produkty, które w nazwie mają ser, a nie np. wyrób seropodobny. 
Przybyli Goście zadawali wiele pytań m.in. na czym najlepiej ugotować zupę?  Bardzo wiele zapytań było na temat kawy. Okazało się, że kawa jest zdrowa i nawet osoby z nadciśnieniem mogą wypić do czterech filiżanek dziennie. Musi to być jednak prawdziwa kawa parzona lub z ekspresu. Natomiast kawa rozpuszczalna to produkt przetworzony, nie mający już tylu zdrowych przeciwutleniaczy. Wbrew pozorom najgorsza jest kawa zbożowa, która zawiera związki rakotwórcze. Po  spotkaniu można było  zdobyć autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Gościem.  Katarzyna Bosacka podsumowując swoje wystąpienie stwierdziła, że „Zakupy to polityka, a ludzie głosują portfelami”, tym samym apelowała do Seniorów, by kupowali mniej, a rozsądniej.

Słodkim akcentem na zakończenie wieczoru był tort, upieczony specjalnie z okazji Gminnego Dnia Seniora. Wszyscy zgromadzeni Seniorzy nie kryli swojego zachwycenia z tego wyjątkowego wydarzenia i zgodnie podkreślali, że już nie mogą się doczekać przyszłorocznych obchodów. 
 

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Gminy Brok oraz Biblioteka Publiczna w Broku.