Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka Publiczna w Broku

44.Dni Broku i Puszczy Białej. Były koncerty, liczne atrakcje i Nadbużański Festiwal Kultury Kurpiowskiej

Utworzono dnia 10.07.2024

W pierwszy weekend lipca 2024 r., na nadbużańskiej plaży miejskiej w Broku po raz czterdziesty czwarty odbyło się największe wydarzenie kulturalne w naszym mieście - Dni Broku i Puszczy Białej. Wspaniała zabawa, bogata w liczne atrakcje i koncerty przyciągnęła mieszkańców Broku, turystów, gości, a także sympatyków związanych na różne sposoby z naszym miastem. Z całą pewnością można stwierdzić, że każdy, niezależnie od wieku mógł znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie.

44. Dni Broku i Puszczy Białej

Organizatorami 44. Dni Broku i Puszczy Białej byli: Burmistrz Miasta i Gminy Brok pan Sebastian Oczkowski oraz Biblioteka Publiczna w Broku, współorganizatorem - Samorząd Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego pan Adam Struzik.

Patronatem medialnym naszą imprezę objęli: Tygodnik w Ostrowi, KurierW, Ostrowskie Portale Internetowe: OstrówMaz24 oraz OstrówMaz.com

44. Dni Broku i Puszczy Białej

44. Dni Broku i Puszczy Białej

Pierwszy dzień Święta Miasta upłynął nie tylko pod znakiem świetnej zabawy z muzycznymi gwiazdami, ale też sportowej rywalizacji. Jako pierwsi w sobotni poranek zmierzyli się ze sobą miłośnicy siatkówki. O główną nagrodę Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Brok walczyło aż 16 drużyn, a nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwał sędzia pan Arkadiusz Borowy. Zacięta długa walka zakończyła się zwycięstwem drużyny: Bemowskie Bambiki. Drugie miejsce zajęła drużyna Heronimek – Kurowski, a jako ostatni na podium uplasował się zespół Maklewicz – Orłowski. 

Po południu wokalnie i tanecznie na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież szkolna. Przysłowiowe pięć minut miała także grupa taneczna działająca przy Bibliotece Publicznej w Broku. Dla niektórych młodych artystów był to debiut przed szerszą publicznością.

 

O godzinie 18:00 odbyło się oficjalne otwarcie 44. Dni Broku i Puszczy Białej.

Na wstępie Dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku pani Ewa Młynarczuk w swojej wypowiedzi wskazała na sięgającą kilkadziesiąt lat wstecz tradycję i wartości wynikające z organizowania święta miasta, a także ogromną popularność wydarzenia „Rozpoczynamy doroczne duże wydarzenie kulturalne: 44. Dni Broku i Puszczy Białej. Wydarzenie najstarsze w regionie - obchodzone od 1978 roku - stwarza możliwość wspólnego świętowania i jest okazją do przypomnienia mieszkańcom o lokalnej tradycji i korzeniach, z których się wywodzimy. To również święto nie tylko naszego miasta, ale i regionu, Kurpi i całej Puszczy Białej. Cieszymy się, że Dni Broku i Puszczy Białej stały się naszym lokalnym znakiem rozpoznawczym na obszarze nie tylko powiatu czy województwa, ale również kraju. Święto od lat przyciąga jak magnes turystów i miłośników naszego regionu i kultury z całej Polski. Potrafimy wspólnie lokalnie świętować, łącząc pokolenia, gdyż na Dniach Broku nie zabraknie atrakcji dla gości w każdym wieku”.

44. Dni Broku i Puszczy Białej

Następnie uroczystego otwarcia 44. Dni Broku i Puszczy Białej dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Brok pan Sebastian Oczkowski:

„Szanowni Państwo, z wielką radością witam państwa na otwarciu 44. Dni Broku i Puszczy Białej. Jako Burmistrz i Gospodarz tego wspaniałego wydarzenia, chciałbym wyrazić swoją ogromną wdzięczność za państwa obecność. Dni Broku to wyjątkowy czas, kiedy możemy wspólnie celebrować naszą bogatą kulturę, tradycję i historię. To również doskonała okazja, aby cieszyć się różnorodnymi atrakcjami, które przygotowaliśmy specjalnie dla państwa" – powiedział Burmistrz oraz przywitał przybyłych gości. 

44. Dni Broku i Puszczy Białej

Na 44. Dniach Broku i Puszczy Białej obecni byli: Pan Marcin Grabowski - Poseł na Sejm RP; Pan Rafał Kowalczyk – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego; Pan Jerzy Bauer - Starosta Powiatu Ostrowskiego; Pan Hubert Betlejewski – Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka; Pani Beata Ponichtera – Wójt Gminy Andrzejewo; Pan Dariusz Rafalik – Wójt Gminy Małkinia Górna; Pan Grzegorz Jasionowski – Zastępca Wójta Gminy Stary Lubotyń; Pan Rafał Kruszewski – Wójt Gminy Nur; Pani Jadwiga Mikołajczyk – Przedstawiciel Wójta Gminy Zaręby Kościelne; Pani Ewa Młynarczuk, Pan Kamil Narewski, Pan Karol Kamiński – Radni Powiatu Ostrowskiego; Pan Piotr Krzepicki – Przewodniczący Rady Gminy w Małkini Górnej; bryg. Krzysztof Gałązka  – zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej; Pan Waldemar Wańczyk – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka; Pan Piotr Radziszewski – Przewodniczący Rady Gminy w Broku wraz z Radnymi; Sołtysi z terenu Gminy Brok; Dyrektorzy i Kierownicy Jednostek Organizacyjnych Gminy Brok; Kierownicy i Pracownicy Urzędu Gminy Brok; dh Zbigniew Wójcicki – Prezes Zarządu OSP w Broku wraz ze Strażakami Ochotnikami;Pan Tomasz Kaczmarczyk – Naczelnik OSP w Broku; Pani Marta Głębocka – Dyrektor Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej oddział Brok; Pan Andrzej Sadowski – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli; Pani Marta Kotowska – Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Broku.

44. Dni Broku i Puszczy Białej

Podczas oficjalnego bloku Burmistrz wręczył stypendia Prymusowi Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Broku Wiktorii Wityńskiej oraz Najlepszemu Sportowcowi Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Broku Weronice Wityńskiej i listy gratulacyjne rodzicom.

44. Dni Broku i Puszczy Białej

Burmistrz pan Sebastian Oczkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy w Broku pan Piotr Radziszewski wręczyli także nagrodę zwycięzcom XI edycji konkursu "Najpiękniejsza Posesja w Gminie Brok" Państwu Agnieszce i Markowi Szołkowskim.

44. Dni Broku i Puszczy Białej

Część oficjalna zakończyła się przemówieniami zaproszonych gości.

44. Dni Broku i Puszczy Białej

44. Dni Broku i Puszczy Białej

44. Dni Broku i Puszczy Białej

W ciągu dnia dla osób odwiedzających plażę miejską organizatorzy przygotowali szereg atrakcji towarzyszących imprezie, takich jak wesołe miasteczko, stoiska promocyjne i handlowe, stoiska gastronomiczne oraz strefa świadomego kierowcy, gdzie można było zdobyć wiedzę na temat bezpiecznego prowadzenia pojazdów.

Uczestnikom wydarzenia udostępnione było stanowisko profilaktyczno-edukacyjne Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Broku, mające na celu zwiększenie świadomości ryzyka uzależnień.

Z nadejściem wieczoru rozpoczęła się muzyczna zabawa z gwiazdami muzyki tanecznej, które tego dnia zawitały do Broku.

Jako pierwszy publiczność rozgrzał Paweł Lipski znany jako Nowator. Raperowi, piosenkarzowi, kompozytorowi i autorowi tekstów towarzyszyli Gosia Nazar i DJ Grześ. Utalentowany muzyk, umiejętnie łącząc różne gatunki muzyczne, wprawił w dobry nastrój szerokie grono odbiorców. 

Drugą muzyczną gwiazdą był niesamowity Zespół Obsesja. Formacja dostarczyła publiczności wiele pozytywnych wrażeń. W Broku królowała muzyka na żywo. Z echem niosły się dźwięki skocznych i nieco spokojniejszych utworów. To wszystko w połączeniu ze świetnym kontaktem ze słuchaczami zagwarantowało piękną zabawę. 

Podczas kolejnego koncertu zaszło słońce, ale temperatura nie spadała. Discoboys jeszcze bardziej podkręcił tempo zabawy. Charyzma i nieskończona energia, tak można określić stworzone przez grupę widowisko. Wszyscy bez skrępowania śpiewali głośno, dając się ponieść niezwykłej atmosferze.

Ostatni koncert zagrał Zespół Szpilki. Nieliczni szczęśliwcy mieli okazję wystąpić i zatańczyć razem z wokalistkami. 

Po bloku koncertowym odbyły się wybory Miss i Mistera Plaży. Pierwszy dzień 44. Dni Broku i Puszczy Białej zakończył się dyskoteką z DJ-em Czarnym.

______________________________________________________________________________________________________________

Dni Broku i Puszczy Białej to niezwykłe wydarzenie znane daleko poza granicami naszej gminy. Hucznie obchodzone święto miasta to czas dobrej zabawy, a jednocześnie okazja do odniesienia się do lokalnej historii i popularyzowania tradycji pokoleń.

Drugi dzień 44. Dni Broku i Puszczy Białej rozpoczął się wczesnym rankiem. O godzinie 6:00 na rzece Bug wystartowały XX Otwarte Zawody Wędkarskie Spinningowe o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Brok. W zmaganiach udział wzięło 44 spinningistów. Nagrodzonych zostało 6 zawodników: Sławomir Szymański, Jerzy Szyżysko, Adam Nosal, Stanisław Mizak, Józef Jankowski i Adam Krupa.

Zaledwie trzy godziny później entuzjaści piłki nożnej obejrzeli emocjonujące mecze rozegrane na boisku przy Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Broku. W turnieju rywalizowało ze sobą 9 drużyn, także o Puchar Burmistrza. Najlepszy okazał się  FC Egipt, drugie miejsce wywalczył Piasek Rembertów, a trzecie miejsce zdobył Lubo Ponton.

W samo południe mieszkańcy miasta i gminy zgromadzili się na mszy świętej, odprawionej w ich intencji.

Przed oficjalnym rozpoczęciem Nadbużańskiego Festiwalu Kurpiowskiego Burmistrz Sebastian Oczkowski wręczył nagrody zwycięzcom zawodów spinningowych oraz zwycięskim drużynom piłkarskim.

W następnej kolejności nagrodzeni zostali najlepsi Czytelnicy Biblioteki Publicznej w Broku.  Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach:

Przedszkole

I miejsce Nela Śliwińska

II miejsce Kornelia Molak

III miejsce Alicja Kalator, Laura Kalator

 

I-III Klasa

I miejsce Helena Figat

II miejsce Lena Wójcicka

III miejsce Marcelina Suska

Wyróżnienie: Wiktoria Zdziarska, Maria Wierzbicka

IV-VIII Klasa

I miejsce Kinga Przywoźna

II miejsce Zofia Wierzbicka

III miejsce Milena Kolosek

Dorośli

I miejsce Grażyna Ambroziak

II miejsce Wiesława Podemska

III Barbara Nowacka

 

O godzinie 14:00 Brok zamienił się w stolicę Kurpi. Na miejskiej plaży zaczęła się prawdziwa uczta dla miłośników festiwali ludowych. Podczas przeglądu zespołów ludowych śpiewaczych i tanecznych z Kurpi Białych i Kurpi Zielonych na scenie zaprezentowało się 13 zespołów:

 • Brok Folk
 • Folk Music Brok (taneczny)
 • Gwizdalanki
 • Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
 • Regionalny Myszyniec
 • Rozoski Zespół Ludowy
 • Seniorzy Myszyniec
 • U nas na Kurpiach Białych (śpiewaczy)
 • U nas na Kurpiach Białych (taneczny)
 • Warmińska Kuźnia
 • Wrzos
 • Zespół Ludowy Małkinianka
 • Zespół Pieśni i Tańca Wyszków (taneczny)

 

Mimo niesprzyjającej pogody nastroje dopisywały, wokoło rozbrzmiewały dźwięki kurpiowskiej muzyki i zewsząd było słychać śpiew. Podczas Nadbużańskiego Festiwalu Kurpiowskiego wystąpił lokalny zespół ludowy "BROK FOLK", który powstał i przygotowywał się do występu zaledwie 3 tygodnie, a zadebiutował podczas 44. Dni Broku i Puszczy Białej. Gościnnie ze suitą z Puszczy Białej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”  z Wyszkowa, kilkukrotny zwycięzca naszego Nadbużańskiego Festiwalu.

Każdy występ oceniało jury składające się z wybitnych znawców kultury kurpiowskiej w składzie: Janusz Pawlak Koordynatora Regionalnego Biura Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Danuta Deptuła kierownik artystyczny, choreograf zespołu Pieśni i Tańca „Oberek”, Witold Kuczyński znawca kultury kurpiowskiej, śpiewak, tancerz i gawędziarz.

Po zakończeniu przesłuchań, jurorzy udali się na naradę, a na specjalnie przygotowanym parkiecie rozpoczęła się kurpiowska potańcówka prowadzona przez trio Śpiewu Przyczyna oraz Kapela z Bandyś. Na specjalnie przygotowanym parkiecie pojawiało się coraz więcej tańczących.

Następnym punktem programu było ogłoszenie wyników festiwalu i wręczenie nagród zwycięzcom. W kategorii zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce zdobyła Warmińska Kuźnia, drugie miejsce przypadło Rozoskiemu Zespołowi Ludowemu, a trzecie miejsce ex aequo zajęły Wrzos Myszyniec i Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej. Przyznano również wyróżnienia dla zespołów takich jak Brok Folk, Gwizdalanki, Małkinianka, Regionalny Myszyniec, Seniorzy Myszyniec oraz U Nas na Kurpiach Białych. W kategorii zespołów tanecznych dziecięco – młodzieżowych  zwyciężył Zespół Pieśni i Tańca Wyszków, a wyróżnienie zdobył Folk Music Brok. Z kolei w kategorii zespołów tanecznych dorosłych pierwsze miejsce zajął Zespół „U Nas na Kurpiach Białych”. Wszyscy uczestnicy wyróżniali się wysokim poziomem artystycznym.

Organizatorami Nadbużańskiego Festiwalu Kultury Kurpiowskiej byli Biblioteka Publiczna w Broku oraz Urząd Gminy w Broku. Współorganizatorem wydarzenia Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. 

Wydarzenie swoją obecnością uświetniły Koła Gospodyń Wiejskich. Stoiska, które kusiły różnymi specjałami, przygotowały:

 • KGW Laskowizna
 • KGW Szulborze Wielkie
 • KGW Nagoszewo
 • KGW Gąsiorowo

Ponadto od godziny 14:00 na rodziny z dziećmi na plaży czekała strefa zabaw. Różnorodność rozrywki i atrakcji sprzyjały relaksowi i chwili beztroskiego wypoczynku. 

Koncertem Zespołu Footloose Band zakończyły się 44. Dni Broku i Puszczy Białej. Utalentowani i pełni energii muzycy wprawili zgromadzonych w doskonały nastrój. Zabawa trwała do wieczora. Tegoroczne obchody święta miasta były okazją do świętowania oraz pielęgnowania i szerzenia kultury kurpiowskiej wśród lokalnej społeczności, a także gości odwiedzających Brok w tych wyjątkowych dniach.

44. Dni Broku i Puszczy Białej

Utworzono dnia 10.07.2024, 13:18

Elektroniczny Katalog Książek

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek -Piątek: 8:00–17:00

Sobota: 8:00-12:00 (zgodnie z harmonogramem na 2024 r.)

Harmonogram pracy Biblioteki w soboty 2024 r.

Podziel się swoją opinią
w ankiecie :)

ZNAJDŹ NAS

Facebook     YouTube

UCZESTNICZYMY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanychz dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

 


"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021".


Biblioteka Narodowa

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Instytut Książki

Cała Polska Czyta dzieciom

Legimi

Mała Książka Wielki Człowiek

Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej

Lubimy Czytać

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 93

W poprzednim tygodniu: 133

W tym miesiącu: 360

W poprzednim miesiącu: 591

Wszystkich: 22444

Imieniny