Niedzielny poranek podczas 46. Dni Broku i Puszczy Białej rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. Już o godzinie 6.00 nad Bugiem wystartowały XXII Otwarte Zawody Wędkarskie Spinningowe o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Brok, zorganizowane przez Koło PZW nr 64 w Ostrowi Mazowieckiej.
W zawodach uczestniczyło 35 wędkarzy, z których 23 złowiło punktowane ryby. Rywalizacja przebiegała w duchu sportowej rywalizacji, a uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności i pełne zaangażowanie.
Laureatami tegorocznych zawodów zostali:
- Marcin Jakubik,
- Arkadiusz Dąbrowski,
- Piotr Brzostek,
- Janusz Jaśkowski,
- Adam Krupa,
- Aleksander Skawski.
Najlepsi zawodnicy odebrali puchary oraz nagrody w postaci sprzętu wędkarskiego.

Równolegle na boisku przy Zespole Publicznych Placówek Oświatowych odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Brok. Do rywalizacji przystąpiło osiem drużyn, które dostarczyły kibicom wielu sportowych emocji. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwał sędzia Krzysztof Krawczyk. Po rozegraniu wszystkich spotkań klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:
- I miejsce – Piasek Rembetów,
- II miejsce – Mecenasy,
- III miejsce – FC Master Armane.
Puchary i medale wręczyli Burmistrz Miasta i Gminy Brok Sebastian Oczkowski oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku Ewa Młynarczuk.

O godzinie 12.00 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Broku odprawiono uroczystą Mszę Świętą w intencji mieszkańców miasta i gminy. Po zakończeniu liturgii uczestnicy przeszli barwnym korowodem, prowadzonym przez Młodych Muzyków Ludowych z Puszczy Białej i Zielonej, na nadbużańskie błonia. Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież uczestniczące w Warsztatach Młodych Muzyków Ludowych z Kurpi, kończących właśnie obóz szkoleniowy w Broku. Młodzi artyści zaprezentowali program „Nasza Przyszłość– Muzykujące Dzieci” pokazując, że tradycja ma piękną przyszłość.
O godzinie 14.00 Burmistrz Sebastian Oczkowski uroczyście zainaugurował Ogólnopolski Nadbużański Festiwal Muzyki, Tańca i Śpiewu Kurpiowskiego. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców, gości oraz miłośników kultury ludowej, a miejska plaża w Broku na jeden dzień stała się miejscem prezentacji bogatego dziedzictwa Kurpiowszczyzny.
Do Broku przyjechały zespoły z różnych regionów Polski, prezentując autentyczny folklor Kurpi Białych i Zielonych – żywy, pełen pasji i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Na festiwalowej scenie rozbrzmiewały dostojne dźwięki ligawki, tradycyjne pieśni w wykonaniu zespołów śpiewaczych, koncertowały znakomite kapele ludowe, a publiczność podziwiała pełne wdzięku tańce. Wystąpili również laureaci ubiegłorocznej edycji festiwalu Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu oraz Kapela „Zagajnica”.
W festiwalu wzięło udział ponad 20 zespołów śpiewaczych, tanecznych i kapel ludowych, rywalizujących w pięciu kategoriach:
- zespoły taneczne – dorośli,
- zespoły śpiewacze – dorośli,
- zespoły taneczne – dzieci do 15. roku życia,
- zespoły śpiewacze – dzieci do 15. roku życia,
- kapele ludowe.
Występy oceniało jury w składzie: Maria Weronika Kmoch, Witold Kuczyński oraz Henryk Gadomski. Bogactwo repertuaru, autentyczność wykonania i zaangażowanie uczestników sprawiły, że wybór najlepszych nie należał do łatwych.
Mimo zmiennej pogody festiwal okazał się ogromnym sukcesem. Publiczność bawiła się znakomicie, tańcząc nawet podczas deszczu w trakcie potańcówki. Nad sprawnym przebiegiem wydarzenia z energią i profesjonalizmem czuwał prowadzący Cezary Kuczyński. Wspólna zabawa po raz kolejny pokazała, że folklor potrafi łączyć pokolenia i tworzyć wyjątkową atmosferę.
Kryształowe statuetki, gratyfikacje finansowe oraz podziękowania w formie wycinanek kurpiowskich, wykonanych przez lokalną twórczynię ludową Beatę Pasińską, wręczyli na scenie Burmistrz Miasta i Gminy Brok Sebastian Oczkowski, Małgorzata Jaszczołt Pełnomocnik Dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Janusz Pawlak – koordynator Biura Regionalnego w Pułtusku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Wyniki konkursów festiwalowych
Zespoły taneczne – dorośli
- II miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Wyszków – Leszczydół-Nowiny,
- II miejsce – Zespół Tańca Ludowego „Lelisioki”.
Zespoły taneczne – dzieci do 15 lat
- I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Obryte.
Zespoły śpiewacze – dzieci do 15 lat
- I miejsce – Kurpiowski Zespół „Pod Borem” z Zawad.
Grupy śpiewacze – dorośli
- I miejsce – „Synoźe Puscy”,
- II miejsce – Kurpiowski Zespół „Pod Borem” z Zawad – grupa śpiewacza kobiet,
- II miejsce – „U Nas na Kurpiach Białych” – grupa śpiewacza kobiet,
- III miejsce – Kurpiowski Zespół „Pod Borem” z Zawad – grupa śpiewacza męska (młodzi).
Wyróżnienia:
- Rozoski Zespół Ludowy,
- „Puszcza Zielona” – grupa śpiewacza kobiet,
- Kurpiowski Zespół „Pod Borem” z Zawad – grupa śpiewacza męska.
Kapele ludowe
- I miejsce – Kapela „Zkurpieni” z Porządzia,
- II miejsce – Kapela „Na Dwa i na Trzy” z Nowogrodu,
- III miejsce – Kapela Mazur-Kurpś.
Wyróżnienia:
- Orkiestra Kurpiowska z Lelisa,
- Kapela Ryszarda Maniurskiego,
- Kapela Mazur-Kurpś.

Przez cały dzień na uczestników czekało wiele dodatkowych atrakcji. Regionalne smaki serwowały Koła Gospodyń Wiejskich z Laskowizny oraz „Kaczkowianki” z Kaczkowa Starego. Tradycyjne potrawy i domowe wypieki cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Na miejskiej plaży działała strefa gier i zabaw dla najmłodszych z pianą party, żywymi maskotkami, malowaniem twarzy, brokatowymi tatuażami i zaplataniem warkoczyków. Przez cały dzień funkcjonowało również wesołe miasteczko.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty rękodzielnicze. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w wykonywaniu tradycyjnych byśków, wycinanek ludowych, kwiatów z bibuły oraz poznać tajniki wyplatania z wikliny. Warsztaty prowadzili twórcy ludowi: Beata Pasińska, Monika Poteraj, Wiesław Kuskowski i Wiesława Bogdańska. Była to doskonała okazja do poznania dawnych technik rękodzielniczych i pielęgnowania lokalnych tradycji.

Organizatorami wydarzenia byli Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Burmistrz Miasta i Gminy Brok oraz Biblioteka Publiczna w Broku. Współorganizatorem wydarzenia było Mazowsze – Serce Polski.
Honorowy patronat nad festiwalem objęli:
- Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego,
- Jerzy Bauer – Starosta Ostrowski.
Finałem tegorocznego święta był koncert lokalnego zespołu No Name, który bawił publiczność do późnych godzin wieczornych, dostarczając wielu muzycznych emocji.

Za nami dwa dni pełne muzyki, kultury, tradycji, wspólnej zabawy i niezapomnianych spotkań.
Dziękujemy mieszkańcom, gościom, artystom, wystawcom, partnerom, sponsorom oraz wszystkim, którzy swoją obecnością i zaangażowaniem stworzyli wyjątkową atmosferę tego święta. To dzięki Wam 46. Dni Broku i Puszczy Białej pozostaną na długo w naszej pamięci.





















