Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka Publiczna w Broku

Warsztaty ludowe dla Kół Gospodyń Wiejskich w Laskowiźnie – święto kultury kurpiowskiej

Utworzono dnia 09.06.2025

7 czerwca 2025 r. świetlica wiejska w Laskowiźnie zamieniła się w centrum żywej tradycji, rękodzieła i muzyki ludowej. Tego dnia odbyły się wyjątkowe warsztaty dla Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu ostrowskiego, zorganizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie we współpracy z Muzeum Regionalnym w Pułtusku oraz Stowarzyszeniem Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna.

W wydarzeniu wzięły udział przedstawicielki aż 15 Kół Gospodyń Wiejskich z gmin: Andrzejewo, Brok, Zaręby Kościelne, Małkinia Górna i Ostrów Mazowiecka. Gospodarzem spotkania było KGW w Laskowiźnie, z aktywną przewodniczącą i sołtys panią Grażyną Góral na czele.

Spotkanie rozpoczęło się od serdecznego powitania przez Burmistrza Miasta i Gminy Brok, pana Sebastiana Oczkowskiego, który w swoim wystąpieniu podkreślił ogromne znaczenie pielęgnowania lokalnych tradycji kurpiowskich – zarówno w muzyce i tańcu, jak i w rękodziele. W trakcie przemówienia zaprosił również wszystkich uczestników na Dni Broku i Puszczy Białej, które odbędą się w dniach 5–6 lipca 2025 roku. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie Ogólnopolski Nadbużański Festiwal Muzyki, Tańca i Śpiewu Kurpiowskiego – wyjątkowe święto kultury ludowej w jej najpiękniejszym, autentycznym wydaniu.

W geście uznania, pani Czesława Kaczyńska, 82-letnia artystka ludowa, znana na całym świecie z kurpiowskich wycinanek, wręczyła Burmistrzowi wyjątkowy upominek – oryginalną wycinankę kurpiowską.

Głos zabrała również pani Ewa Młynarczuk, Radna Powiatowa i Dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku, wyrażając wdzięczność dla organizatorów i dumę z uczestnictwa tak licznej grupy aktywnych kobiet kultywujących regionalne tradycje.

Część edukacyjną poprowadzili Janusz Pawlak, koordynator biura regionalnego NIKiDW w Pułtusku oraz Sylwia Słojkowska-Affelska, etnograf z Muzeum Regionalnego w Pułtusku. Przybliżyli oni historię Kurpiów i znaczenie ich kulturowego dziedzictwa w kontekście ogólnopolskim.

Uczestniczki mogły wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez wybitnych twórców ludowych, wśród których znaleźli się:

  • Stanisław Ropiak (Myszyniec) – mistrz kurpiowskich wypieków, znany z tradycyjnych fafernuchów i pyśków, a także twórca palm wielkanocnych, wycinanek i pisanek;
  • Wiesław Kuskowski (Ostrołęka) – doświadczony wikliniarz i plecionkarz, którego wyroby – od koszyków po meble – cieszyły się dużym zainteresowaniem;
  • Czesława Kaczyńska (Dylewo) – artystka ludowa o międzynarodowej renomie, autorka ponad tysiąca wycinanek i haftów. Jej dorobek znany jest w kraju i za granicą – prowadziła warsztaty m.in. dla królowej Elżbiety w Wielkiej Brytanii, a także w Nowym Jorku i Waszyngtonie;
  • Halina Witkowska (Pniewo) – twórczyni ludowa, prezes Stowarzyszenia „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”, która tego dnia poprowadziła warsztaty haftu koralikowego;
  • Beata Pasińska (Brok) – utalentowana twórczyni ludowa, która poprowadziła warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły;
  • Monika Poteraj (Przyłubie) – członkini Stowarzyszenia „Puszcza Biała– Moja Mała Ojczyzna”, prezentująca tradycyjny haft kurpiowski na zakładkach i drobnych tkaninach.

Całości wydarzenia towarzyszyła muzyka ludowa w wykonaniu Jerzego Święcha, członka Stowarzyszenia „Puszcza Biała– Moja Mała Ojczyzna”, który porwał uczestników do wspólnego śpiewu i tańca.

Spotkanie w Laskowiźnie było nie tylko okazją do nauki tradycyjnych technik rękodzielniczych, ale też przestrzenią do integracji, dzielenia się pasją i miłością do lokalnego dziedzictwa. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, twórców ludowych i samych Kół Gospodyń Wiejskich wydarzenie stało się żywym dowodem na to, że kultura kurpiowska wciąż tętni życiem – autentyczna, barwna i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Warsztaty ludowe dla Kół Gospodyń Wiejskich w Laskowiźnie

Utworzono dnia 09.06.2025, 16:10

Elektroniczny Katalog Książek

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek -Wtorek: 9:00–17:00

Środa - Piątek: 8:00-16:00

Sobota: 8:00-12:00 (zgodnie z harmonogramem na 2025 r.)

Podziel się swoją opinią
w ankiecie :)

ZNAJDŹ NAS

Facebook     YouTube

UCZESTNICZYMY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanychz dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

 


"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021".


Biblioteka Narodowa

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Instytut Książki

Cała Polska Czyta dzieciom

Legimi

Mała Książka Wielki Człowiek

Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej

Lubimy Czytać

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny