Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka Publiczna w Broku

ETNO Polska 2019

Muzyka ludowa zawładnęła w sobotę 10 sierpnia brokowską plażę miejską. Podczas Nadbużańskiego Festiwalu Folkloru i Kultury pn.„Nasze korzenie, nasza tradycja” blisko 300 artystów zachwyciło licznie przybyłych mieszkańców gminy Brok oraz gości z całego regionu swoim śpiewem, żywiołowością, kolorowymi strojami ludowymi i nastrojem pięknej folklorystycznej muzyki. Była to pierwsza tego typu impreza w naszej gminie.

To był wyjątkowy dzień i prawdziwe święto folkloru w Broku, w którym wzięły udział niemal wszystkie zespoły z powiatu ostrowskiego a także z regionu Mazowsza. Na nadbużańskich błoniach plaży miejskiej rozbrzmiewała tradycyjna muzyka ludowa oraz pieśni folklorystyczne. Tego dnia mogliśmy podziwiać aż 18 zespołów ludowych. Były to zespoły: „Sadowianki” z Sadownego, „Kwiaty Polskie" z Chmielewa, „Zabrodzianki” z Zabrodzia, „Wiśniewiacy” z Wiśniewa,  „Jesienne Róże” z Tłuszcza,  „Cyganeria”  z Ostrowi Mazowieckiej, Kapela „Niepokorni” z Węgrowa,  „Chrostowiacy” z Chrostowa,  „Przekrój” z Chrostowa , „Retro Band” z Ostrowi Mazowieckiej, „Pod Wierzbami” z Troszyna, „Świtanki” z Przedświcia, Kapela Ludowa „Mazowszanie” z Wołomina, „Wyszkowiacy” z Wyszkowa,  „Małkinianka” z Małkini, Zespoły Pieśni i Tańca „Oberek” z Wyszkowa i „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej oraz oczywiście nasza brokowska „Jarzębina”.

Występom na scenie towarzyszyły także rozstawione wokół stoiska wystawców, którzy zaprezentowali swoje wyroby regionalne z rękodziełem ludowym, tradycyjnym jedzeniem i napitkiem. Byli to m.in: Szklana pracowania Lidii Kostrzyńskiej ze szkłem artystycznym; Fundacja Akomodacja z rękodziełem; Bractwo Kamienieckie Jerzy Sadkowski z domowymi przetworami; Arkadiusz Najmoła z wyrobami z wikliny; Gospodarstwo rolne Ewa Kiersznowska z ciastami regionalnymi; Małgorzata Bobek z robótkami szydełkowymi i decoupage; Gospodarstwo pasieczne Mirosław Pędzich z miodami; Garncarnia Babrzysko Andrzej Kłosek z wyrobami garncarskimi i wielu innych.

Oczywiście były również atrakcje dla dzieci m.in.: wesołe miasteczko, animacje, skręcanie baloników oraz ciekawe warsztaty edukacyjne z bibułkarstwa i wyklejania strojów ludowych.  Imprezie towarzyszyło stoisko promocyjne Urzędu Miasta i Gminy Brok, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.

O godz. 15:00 nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy. Gości Festiwalu powitali organizatorzy wydarzenia Burmistrz Miasta i Gminy Brok p. Marek Młyński oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku p. Ewa Młynarczuk. Podkreślili, że festiwal organizowany jest po raz pierwszy, a jego ideą jest prezentacja naszego pięknego regionu, ukazanie wspaniałego dorobku kulturowego i niezwykłych tradycji.

Występy zespołów ludowych odbywające się w ramach Nadbużański Festiwal Folkloru i Kultury w Broku oceniało Jury w składzie:  Jacek Wójcik – przewodniczący, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca  „Kurpie”, Małgorzata Marczyk – członek jury, nauczyciel muzyki, folklorystka i Roman Gruz - producent muzyczny, muzyk, kompozytor i aranżer. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników przeglądu Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:  pierwsze miejsce; puchar, dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł otrzymał Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” z Wyszkowa.
Drugie miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł otrzymała Kapela Ludowa „Mazowszanie” z Wołomina.
Trzecie miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł przypadło natomiast Zespołowi Pieśni i Tańca „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej.
Nagrodę publiczności oraz 300 zł otrzymał Zespół ludowy „Jarzębina” z Broku.

Wszystkie Zespoły biorące udział w Nadbużańskim Festiwalu Folkloru i Kultury otrzymały pamiątkowe grawertony z rąk Burmistrza Pana Marka Młyńskiego.
Na zakończenie Festiwalu wystąpił zespół Woow, który zabawiał przybyłą publiczność do późnych godzin wieczornych.
Było to wyjątkowo udane i ciekawe sobotnie popołudnie w Broku.

Nadbużański Festiwal Folkloru i Kultury został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika oraz Starosty ostrowskiego Pana Zbigniewa Chrupka. Wydarzenie zostało dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019.

 

Nadbużański Festiwal Folkloru i Kultury w Broku

Utworzono dnia 20.01.2021, 11:14

Elektroniczny Katalog Książek

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek -Piątek: 8:00–17:00

Sobota: 8:00-12:00 (zgodnie z harmonogramem na 2024 r.)

Harmonogram pracy Biblioteki w soboty 2024 r.

ZNAJDŹ NAS

Facebook     YouTube

UCZESTNICZYMY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanychz dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

 


"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021".


Biblioteka Narodowa

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Instytut Książki

Cała Polska Czyta dzieciom

Legimi

Mała Książka Wielki Człowiek

Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej

Lubimy Czytać

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny