Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka Publiczna w Broku

Dobiegły końca warsztaty hafciarskie Kurpi Białych -film

Utworzono dnia 08.02.2021

Dobiegły końca warsztaty hafciarskie realizowane od czerwca do grudnia w Bibliotece Publicznej w Broku, w ramach projektu „Haft Kurpi Białych”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Przez siedem miesięcy 12 uczestniczek warsztatów spotykało się na zajęciach prowadzonych przez  „mistrza tradycji” - Halinę Witkowską, prezeskę Stowarzyszenia PUSZCZA BIAŁA – Moja Mała Ojczyzna, zarazem szefową Kuźni w Pniewie, i poznawało tajniki jednej z najstarszych w dziejach technik, rzemiosła artystycznego.

Dzięki miłej atmosferze, indywidualnemu podejściu i profesjonalnemu prowadzeniu, uczestniczki poznały nie tylko podstawowe ściegi, ale również bogate motywy zdobnicze haftu Puszczy Białej. Miały okazję samodzielnie wykonać tradycyjne ozdoby pasmanteryjne zwane „strojem” oraz zapoznać się z metodami uzupełniania i renowacji strojów ludowych, głównie w odniesieniu do haftu i ozdób koralikowych. Wszystkie zdobyte na warsztatach umiejętności uczestniczki wykorzystają we własnych projektach tradycyjnych i nowoczesnych, których efekty mogliśmy podziwiać podczas zakończenia projektu.

Dodatkową atrakcją spotkań, były wyjazdy do Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie – siedziby Stowarzyszenia „Puszcza Biała- Moja Mała Ojczyzna”, gdzie uczestniczki nie tylko poszerzyły swoją wiedzę na temat dorobku kulturowego regionu Puszczy Białej, ale także uczestniczyły w ciekawych warsztatach. Panie miały okazję przygotowywać tradycyjne potrawy dla tego regionu. Wykonywały przysmaki Kurpi Białych m.in. słynne fafernuchy i sodziaki. Zgłębiały także wiedzę z zakresu zdobnictwa wielkanocnego – były to warsztaty pisankarskie. Organizowane warsztaty okazały się dla wszystkich okazją do rozmów na temat tradycji i kultury regionu oraz ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu.

W dniu 20 grudnia w Bibliotece, wręczone zostały uczestniczkom warsztatów  certyfikaty ukończenia warsztatów oraz drobne upominki. Pani Halina Witkowska na ręce Dyrektora Biblioteki Publicznej w Broku wręczyła przepiękne, ręcznie haftowane obrusy i bieżniki, które zdobić będą wnętrze Biblioteki.

 

Dobiegły końca warsztaty hafciarskie Kurpi Białych

Utworzono dnia 08.02.2021, 09:40

Elektroniczny Katalog Książek

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek -Piątek: 8:00–17:00

Sobota: 8:00-12:00 (zgodnie z harmonogramem na 2024 r.)

Harmonogram pracy Biblioteki w soboty 2024 r.

ZNAJDŹ NAS

Facebook     YouTube

UCZESTNICZYMY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanychz dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

 


"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021".


Biblioteka Narodowa

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Instytut Książki

Cała Polska Czyta dzieciom

Legimi

Mała Książka Wielki Człowiek

Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej

Lubimy Czytać

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny