Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka Publiczna w Broku

W naszej Bibliotece uczymy tradycji

Utworzono dnia 04.02.2021

Uczestniczki warsztatów „Haft Kurpi Białych”, które trwają od kilku miesięcy w Bibliotece Publicznej w Broku zgłębiają tajniki jednej z najstarszych w dziejach technik, rękodzieła ludowego Kurpi Białych. Najpierw była nauka tradycyjnego haftu kurpiowskiego występującego na koszulach damskich i męskich. Panie bardzo szybko nauczyły się pięknie haftować, wykorzystując poznane element haftu kurpiowskiego na własnoręcznie wykonanych dowolnych przedmiotach użytkowych tj.: ręczniki, bieżniki, serwety, a nawet poszewki.  Następnie przyszedł czas na kolejną część stroju regionalnego – to wykonywanie ozdób pasmanteryjnych (naszywanie koralików).

Jest to bardzo misterna praca, wszystko jest ręcznie robione i wymaga dużego skupienia i cierpliwości. Prowadząca zajęcia Pani Halina Witkowska nie ukrywa, że sporo pracy trzeba włożyć, aby powstały piękne hafty i zdobienia. - Ale mam bardzo zdolne panie śmieje się. Dodatkową atrakcją spotkań, są wyjazdy do Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie – siedziby Stowarzyszenia „Puszcza Biała- Moja Mała Ojczyzna”, gdzie uczestniczki nie tylko poszerzają swoją wiedzę na temat dorobku kulturowego regionu Puszczy Białej, ale także uczestniczą w ciekawych warsztatach. Panie miały okazję przygotowywać tradycyjne potrawy dla tego regionu. Wykonywały przysmaki Kurpi Białych m.in. słynne fafernuchy i sodziaki. Zgłębiały także wiedzę z zakresu zdobnictwa wielkanocnego – były to warsztaty pisankarskie. Organizowane warsztaty okazały się dla wszystkich okazją do rozmów na temat tradycji i kultury regionu oraz ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu.

Warsztaty „Haft Kurpi Białych” odbywają się dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura ludowa i tradycyjna.

W naszej Bibliotece uczymy tradycji

Utworzono dnia 04.02.2021, 14:49

Elektroniczny Katalog Książek

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek -Piątek: 8:00–17:00

Sobota: 8:00-12:00 (zgodnie z harmonogramem na 2024 r.)

Harmonogram pracy Biblioteki w soboty 2024 r.

ZNAJDŹ NAS

Facebook     YouTube

UCZESTNICZYMY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanychz dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

 


"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021".


Biblioteka Narodowa

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Instytut Książki

Cała Polska Czyta dzieciom

Legimi

Mała Książka Wielki Człowiek

Mazowiecki System Informacji Bibliotecznej

Lubimy Czytać

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny