Biblioteka Publiczna w Broku

Dobiegły końca warsztaty hafciarskie Kurpi Białych - film

Utworzono dnia 08.02.2021

Dobiegły końca warsztaty hafciarskie realizowane od czerwca do grudnia w Bibliotece Publicznej w Broku, w ramach projektu „Haft Kurpi Białych”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przez siedem miesięcy 12 uczestniczek warsztatów spotykało się na zajęciach prowadzonych przez  „mistrza tradycji” - Halinę Witkowską, prezeskę Stowarzyszenia PUSZCZA BIAŁA – Moja Mała Ojczyzna, zarazem szefową Kuźni w Pniewie, i poznawało tajniki jednej z najstarszych w dziejach technik, rzemiosła artystycznego.

Dzięki miłej atmosferze, indywidualnemu podejściu i profesjonalnemu prowadzeniu, uczestniczki poznały nie tylko podstawowe ściegi, ale również bogate motywy zdobnicze haftu Puszczy Białej. Miały okazję samodzielnie wykonać tradycyjne ozdoby pasmanteryjne zwane „strojem” oraz zapoznać się z metodami uzupełniania i renowacji strojów ludowych, głównie w odniesieniu do haftu i ozdób koralikowych. Wszystkie zdobyte na warsztatach umiejętności uczestniczki wykorzystają we własnych projektach tradycyjnych i nowoczesnych, których efekty mogliśmy podziwiać podczas zakończenia projektu.

Dodatkową atrakcją spotkań, były wyjazdy do Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie – siedziby Stowarzyszenia „Puszcza Biała- Moja Mała Ojczyzna”, gdzie uczestniczki nie tylko poszerzyły swoją wiedzę na temat dorobku kulturowego regionu Puszczy Białej, ale także uczestniczyły w ciekawych warsztatach. Panie miały okazję przygotowywać tradycyjne potrawy dla tego regionu. Wykonywały przysmaki Kurpi Białych m.in. słynne fafernuchy i sodziaki. Zgłębiały także wiedzę z zakresu zdobnictwa wielkanocnego – były to warsztaty pisankarskie. Organizowane warsztaty okazały się dla wszystkich okazją do rozmów na temat tradycji i kultury regionu oraz ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu.

W dniu 20 grudnia w Bibliotece, wręczone zostały uczestniczkom warsztatów  certyfikaty ukończenia warsztatów oraz drobne upominki. Pani Halina Witkowska na ręce Dyrektora Biblioteki Publicznej w Broku wręczyła przepiękne, ręcznie haftowane obrusy i bieżniki, które zdobić będą wnętrze Biblioteki.

Dobiegły końca warsztaty hafciarskie Kurpi Białych

Utworzono dnia 08.02.2021, 09:40

Elektroniczny Katalog Książek

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek -Piątek: 8:00–17:00

Sobota: 8:00-12:00 (zgodnie z harmonogramem na 2024 r.)

Harmonogram pracy Biblioteki w soboty 2024 r.

ZNAJDŹ NAS

Facebook     YouTube

UCZESTNICZYMY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanychz dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021".

Biblioteka Narodowa

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Instytut Książki

Cała Polska Czyta dzieciom